środa, 23 grudnia 2015

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku !


50. rocznica śmierci Marii Dąbrowskiej18 grudnia w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu odbyło się spotkanie z okazji przypadającej w tym roku 50. rocznicy śmierci wybitnej polskiej pisarki, Marii Dąbrowskiej.  Współorganizatorem uroczystości było Archiwum Państwowe  w Warszawie Oddział w Łowiczu.
Wykład  "Maria Dąbrowska w Zduńskiej Dąbrowie i w Łowiczu" wygłosił prof. dr hab. Dobiesław Jędrzejczyk, wykładowca, autor wielu publikacji i artykułów z zakresu myśli geograficznej, urbanistyki oraz historii regionu łowickiego.
Autorka "Nocy i dni" była na ziemi łowickiej kilkakrotnie. Jedna z wizyt miała miejsce  w dramatycznych okolicznościach roku 1944, gdy Niemcy wypędzili mieszkańców stolicy po wybuchu powstania warszawskiego. Czytane na spotkaniu fragmenty „Dzienników” Marii Dąbrowskiej, pokazały obraz ziemi łowickiej jako niezwykle gościnnego miejsca, gdzie życzliwi ludzie robili wszystko, aby "osłodzić" wygnańcom gorycz tułaczki. 

Spotkaniu towarzyszyła wystawa materiałów archiwalnych zatytułowana "Exodus ludności Warszawy na ziemię łowicką", o której opowiedział kierownik archiwum  Marek Wojtylak - historyk i regionalista, ukazując dramatyczny los wysiedleńców zmuszonych do opuszczenia swoich domów i uciekających przed okrucieństwami wojny.

Po spotkaniu odbył się przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego w reżyserii Tomasza Świątkowskiego o prof. Halinie Świderskiej-Konecznej w Restauracji ArtPiwnica.


poniedziałek, 21 grudnia 2015

Powiatowy Konkurs Literacki "Ludowe rymy”

 W dniu 18 grudnia w siedzibie Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łowiczu miało miejsce uroczyste ogłoszenie wyników    V edycji  Powiatowego  Konkursu  Literackiego "Ludowe rymy” - tym razem kierowanego do osób dorosłych.

Do konkursu zgłoszono 18 wierszy. Ocenie podlegały: spójność z tematem konkursu, poprawność stylistyczna i językowa, poziom literacki pracy, twórczy charakter utworu oraz ogólna estetyka.

Komisja konkursowa w składzie:
Joanna Bolimowska   prezes łowickiego oddziału Ludowego Towarzystwa Naukowo Kulturalnego, poetka, propagatorka folkloru łowickiego,
Marzena Kozanecka - Zwierz – dyrektor Muzeum w Łowiczu,
Jolanta Pokorska -  kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Skierniewicach Filia w Łowiczu, polonista

kierując się założeniami konkursu wyłoniła zwycięzcę oraz przyznała 3 równorzędne nagrody:


I Nagroda:    
Beata Kupiec
Nagrody równorzędne:
Katarzyna Karcz - za wiersz "Senny obraz"
Krystyna Kopeć - za wiersz "Marzenia wiejskiej gospodyni"
Krystyna Kunikowska - za wiersz "Łowicko Gwiozda"