piątek, 13 maja 2016

Lekcja biblioteczna dla przedszkolaków - Jak powstają książki i ilustracje do książek dla dzieci?13 maja 2016r. do naszej biblioteki zaprosiliśmy przedszkolaków z Przedszkola nr 3 ,,Pszczółka Maja” na lekcję biblioteczną pt. ,,Jak powstają książki i ilustracje do książek dla dzieci?’’. Maluchy z zaciekawieniem słuchały opowiadania o etapach tworzenia  książek, poznały nowe słowa np. pisarz, wydawca, ilustrator, drukarnia. Obejrzały przygotowaną na tą okazję prezentację multimedialną. Rozwiązywały zagadki, dopasowywały ilustracje do czytanych fragmentów książki ,,Milo z Dzikiego Zakątka’’. Na koniec prowadząca narysowała dla dzieci kotka ze specjalną dedykacją oraz rozdała przedszkolakom narysowane przez siebie  uśmiechnięte książeczki. Zachęcała do odwiedzania biblioteki, do czytania i wypożyczania książek. Życzyła dzieciom, by kolorowe ilustracje w książeczkach rozbudzały ich wyobraźnie, umilały czytanie i zawsze wywoływały uśmiechy na ich twarzach.
TAJEMNICE KRYPT ŁOWICKIEJ KATEDRYSpotkanie z Moniką Kamińską - archeologiem i historykiem sztuki - na długo zostanie w pamięci uczestników tego wyjątkowego wydarzenia. A to za sprawą niesamowitej osobowości  pani archeolog i pasji z jaką mówiła o pracach w kryptach północnej nawy łowickiej katedry.  Bogata w zdjęcia prezentacja multimedialna, zrobiła na uczestnikach spotkania duże wrażenie. Nie co dzień bowiem można zobaczyć jak wygląda eksploracja krypt i usłyszeć  jakie cenne - z historycznego i archeologicznego punktu widzenia - przedmioty w nich znaleziono. Mamy nadzieję, że  kiedy krypty zostaną już udostępnione, zwiedzający przekonają się jak niezwykłe tajemnice kryje łowicka katedra.

czwartek, 12 maja 2016

SPOTKANIE Z JERZYM KOSTOWSKIM - autorem książki "Przywilej wyboru"Na kolejnym spotkaniu w TYGODNIU BIBLIOTEK gościliśmy Jerzego Kostowskiego – eksperta od pokonywania niskiej samooceny i mówcę inspirująco-motywującego.  Autor książki ”Przywilej wyboru” mówił  o tym jak żyć w równowadze i w poczuciu dobrze podjętych decyzji,  jak skutecznie wykorzystać swoje naturalne uzdolnienia czyli jak żyć twórczo i szczęśliwie wykorzystując swoje talenty. W spotkaniu uczestniczyli  uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Łowiczu. 


środa, 11 maja 2016

Przedszkolaki z przedszkola TereFere z wizytą w bibliotece10 maja w bibliotece gościliśmy grupę przedszkolaków z Przedszkola TereFere. Maluchy zwiedziły czytelnię, wypożyczalnię, dowiedziały się jaką działalność kulturalną prowadzi Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu i wysłuchały opowiadania Małgorzaty Strzałkowskiej „Skarb Arubaby”. Dużą frajdę sprawiło przedszkolakom samodzielne oglądanie bogato ilustrowanych książeczek.  KOLEKCJONERSKIE PASJE EDWARDA NONIEWICZA9 maja  w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu Edward Noniewicz opowiedział o swoich kolekcjonerskich pasjach. Urodzony w Wilnie kolekcjoner, fascynat nauki o ziemi jest posiadaczem niezwykłej kolekcji skamieniałości i minerałów, której zaledwie niewielką część zaprezentował na zorganizowanej z okazji spotkania wystawie. Można na niej również obejrzeć rysunki i wycinanki jego autorstwa oraz banknoty zastępcze i medale.