czwartek, 21 maja 2015

Relacja ze spotkania DKK 14.05.2015 r. w Łowiczu   W czwartek 14 maja 2015 roku o godzinie 17.00 odbyło się kolejne spotkanie DKK przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu. W dyskusji wzięło udział 7 osób.
Na spotkaniu omawiano książkę Elizabeth Gilbert "Jedz, módl się, kochaj". Jest to autobiografia autorki, pisana podczas rocznej wyprawy w poszukiwaniu równowagi po trudnych życiowych przejściach. Bohaterka odwiedziła Włochy, Indie i Indonezję, a książka podzielona jest na trzy części, z których każda opowiada o pobycie w danym kraju.
   Czytelniczki dość zgodnie stwierdziły, że dużym walorem powieści jest jej malowniczość i możliwość poznania języka, zwyczajów czy obrzędów praktykowanych w danym kraju. Każda z pań miała też swoją ulubioną część związaną z konkretnym krajem. Czytelniczki zastanawiały się też nad tym, że przedstawiona historia jest niesamowita dla nas - Polek, ponieważ w naszej mentalności niemożliwym jest opuścić dom i rodzinę, aby odbyć roczną podróż bez celu…
   Przez najbliższy miesiąc czytelniczki będą zapoznawać się z różnymi książkami Barbary Kosmowskiej, ponieważ kolejne spotkanie 16 czerwca będzie wieczorem autorskim DKK z tą właśnie pisarką. 


poniedziałek, 18 maja 2015

O historii Księstwa Łowickiego     15 maja 2015 r. odbyło się ostatnie spotkanie w PBP w Łowiczu zorganizowane w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Wykład na temat Historii i dziedzictwa Księstwa Łowickiego wygłosił Dobiesław Jędrzejczyk. Profesor podkreślał, że istotą polskości jest jej kultura, a dzięki zakorzenionej przynależności do swojej małej ojczyzny Księżacy nigdy nie zatracili tożsamości. Zwrócił uwagę na rolę kościoła w krzewieniu tradycji ludowej oraz język jako podstawowe narzędzie komunikacji.Wszystkie te czynniki pozwoliły mieszkańcom Księstwa zachować swoje korzenie, tradycję  i przywiązanie do rodzinnej ziemi.
 Na zakończenie prelegent  odpowiadał na pytania a zainteresowani mogli zakupić książkę profesora  i otrzymać pamiątkowy wpis.