poniedziałek, 18 czerwca 2018

Relacja ze spotkania autorskiego z Błażejem Torańskim 15.06.2018r.


W dniu 15.06.2018r. gościem Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łowiczu był dziennikarz i publicysta Błażej Torański. Spotkanie autorskie, w którym udział wzięli  głównie uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego oraz Pijarskiego Liceum Ogólnokształcącego w Łowiczu,  poświęcone było książce pt. „Knebel. Cenzura w PRL-u”.
Spotkanie rozpoczęło się od próby wspólnego zdefiniowania cenzury. Potem autor barwnie opowiadał o pracy nad publikacją, o przeprowadzanych wywiadach z twórcami, jak i z samymi cenzorami. Dziennikarz przybliżył uczestnikom historię cenzury w PRL-u, począwszy od 1944, aż do roku 1990. Opowiadał o pracy cenzorów, jak również  o „Książce Zapisów i Zaleceń” GUKPPiW, która była nieodzownym elementem  przy kontroli tekstów.  Mówił również o grach jakie toczyły się między twórcami, a urzędnikami cenzury i o próbach przechytrzenia się.
Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Dziękujemy Panu Błażejowi Torańskimu za odwiedzenie naszej biblioteki i ciekawą lekcję o czasach PRL-u.Relacje ze spotkania znajdziecie również w mediach, zachęcamy do przeczytania: