piątek, 11 maja 2018

Kolejne lekcje biblioteczne w Tygodniu Bibliotek za nami


W dniach 9 i 11 maja w Tygodniu Bibliotek,  Powiatową Bibliotekę Publiczną odwiedzili gimnazjaliści z klas III ze Szkoły Podstawowej  w Popowie wraz z opiekunkami. Podczas spotkań pn. ,,Co? Gdzie? Jak? bliżej biblioteki i jej zasobów’’ młodzież dowiedziała się na czym polega praca bibliotekarzy, nauczyła się korzystania z katalogów bibliotecznych i samodzielnie sprawdziła zdobytą wiedzę, rozwiązując zadania przygotowane przez bibliotekarkę. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał zakładkę do książki. Mamy nadzieję, że od tej pory uczniowie częściej będą przeglądać biblioteczne półki, także te wirtualne. 

 
 
 

 


„ Z książką na walizkach - A to historia!” - spotkanie autorskie z Pawłem Wakułą w ramach VI Łódzkich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami


Już po raz szósty Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu wzięła udział w akcji czytelniczej  "Z książką na walizkach” w ramach VI Łódzkich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami organizowanej przez Wydawnictwo "Literatura" z Łodzi. Akcja mająca na celu popularyzację czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży w tym roku jest organizowana pod hasłem „A to historia!”.

Z tej okazji 10 maja br.  Powiatową Bibliotekę Publiczną w Łowiczu odwiedził wspaniały gość – Pan Paweł Wakuła – autor znanych i lubianych książek dla dzieci m.in. takich jak ,,Kajtek i Yetik’’ (nominowana do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego) , ,,O czym szumi las’’, ,,Na tropie sześcioptaka’’, ,,Mój tata jest olbrzymem’’ oraz wielu historycznych opowieści zebranych w kilku publikacjach jak np. ,,Piastowskie orły – 10 opowiadań  z czasów Piastów’’ oraz ,,Od morza do morza – 10 opowiadań z czasów Jagiellonów’’. Za swoją debiutancką publikację ,,Co w trawie piszczy’’ został wyróżniony w konkursie literackim im. Astrid Lindgren. Pan Paweł Wakuła jest również ilustratorem swoich książek i rysownikiem prasowym. Jego grafiki, rysunki i humoreski można podziwiać w wielu czasopismach m.in. w ,,Tygodniku Angora'' oraz dziecięcym ,,Tygodniku Angorka''.

 
 W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas V-VI ze Szkoły Podstawowej w Popowie oraz z Mastek – 70 dzieci. Spotkanie było formą ilustratorsko-literackiej opowiastki o bohaterach książek autora. Pan Paweł opowiedział dzieciom od kiedy ilustruje i pisze książki, skąd wzięli się bohaterowie jego opowiadań. Spotkanie było jednocześnie ciekawą lekcją historii. Pisarz przytaczając różne postacie historyczne, w humorystyczny sposób  rysował ich sylwetki tłumacząc jednocześnie skąd się wzięły ich przydomki. Dzieci z zaciekawieniem słuchały wszystkich opowiastek, a rysunki, które powstawały na ich oczach wywoływały uśmiechy na ich buziach. Przekonały się, że historię da się lubić!   Z pewnością zapamiętamy bohaterów takich jak Kajtek, Yetik, mysz szablozęba, niedźwiedź brutalny, sześcioptak, czy mysz laboratoryjna o imieniu Ogryzek i ciekawostki z życia królów Polski (m.in. Jagiełłę , który się często mył). 
 Podczas spotkania został rozstrzygnięty konkurs plastyczny ,,A to historia!’’, do którego 32 uczniów z klas V i VI ze Szkoły Podstawowej z Popowa zgłosiło swoje prace plastyczne, których tematem było wykonanie ilustracji do fragmentu książki pana Pawła Wakuły ,,Odzyskana niepodległość. 10 opowiadań z XX wieku’’. Autor wybrał 3 prace.
W nagrodę  Łukasz Sałuda, Patryk Leśniewski (za rysunek do opowiadania ,,Burza nad miastem. Wybuch II wojny światowej'' oraz Wiktoria Burzykowska (za ilustrację do tego samego opowiadania) otrzymali  dyplomy i książki ,,Dentysta w paszczy krokodyla’’ z autografem autora a zwycięska praca Łukasza – ilustracja do opowiadania pt.  ,,Pamiętnik małego Polaka. Opowieść o powstaniu Solidarności i upadku PRL’’  weźmie udział w II etapie konkursu, który odbędzie się w Wieruszowie 12 maja 2018 podczas finału akcji ,,Z książką na walizkach".

 
 Po spotkaniu uczestnicy mogli kupić książki autora oraz otrzymać pamiątkowy autograf z rysunkiem. Książki Pawła Wakuły znajdują się w zbiorach naszej biblioteki - zachęcamy wszystkich do ich wypożyczania. Serdecznie dziękujemy za przemiłe spotkanie.
 Paweł Wakuła w Powiatowej Bibliotece w Publicznej w Łowiczu

czwartek, 10 maja 2018

,,START w cyfrowy świat'' w Tygodniu Bibliotek


W Tygodniu Bibliotek w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu Latarnik Polski Cyfrowej Magdalena Barlak  prowadzi przyspieszony kurs  komputerowy dla początkujących. Grupa 6 osób podczas spotkań ( 2 już za nami 8 – 9 maja) poznaje świat komputera i Internetu. Kursanci uczą się pisania na klawiaturze, poznają programy do edycji tekstu oraz serfowania po Internecie.  Przewidujemy 5 spotkań (kolejne 11, 14 i 15 maja). ,,START w cyfrowy świat’’ cieszy się dużym zainteresowaniem. Coraz więcej starszych osób chce poznawać wirtualny świat, wysyłać e-maile oraz samodzielnie sporządzać dokumenty tekstowe. Z zadowoleniem przygotowujemy kolejne spotkania. 

wtorek, 8 maja 2018

Rozpoczęliśmy XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek lekcją biblioteczną


8  maja br. odbyło się w naszej bibliotece spotkanie pt. Skąd się wzięły książki ? – czyli historia zapisu informacji na różnych nośnikach, które rozpoczęło XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem (DO) WOLNOŚĆ CZYTANIA. Zgromadzona młodzież z II klasy gimnazjum ze Szkoły w Popowie wysłuchała wykładu połączonego z prezentacją multimedialną,  dotyczącego  materiałów, na których ludzie zapisywali ważne dla nich informacje. Bibliotekarka opowiedziała o najważniejszych nośnikach, począwszy od kamienia, poprzez gliniane tabliczki, drewno, papirus, pergamin aż do znanego i używanego dziś papieru. Następnie uczniowie poznali różne formy współczesnej książki i zapoznali się z  naszym księgozbiorem. Dziękujemy za wizytę i zapraszamy do biblioteki. Świętujmy razem (do)wolność czytania !

8 Maja Dzień Bibliotekarza i Bibliotek oraz XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek (DO) WOLNOŚĆ CZYTANIA

Fot. Wystawa w holu PBP w Łowiczu

8 maja – Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Na 8 maja przypada Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Świętowanie często ma formę Tygodnia Bibliotek. W bibliotekach w całym kraju odbywają się różne imprezy: spotkania autorskie, wspólne czytanie, konkursy czytelnicze.

Bibliotekarze mają szczególne zasługi w zakresie popularyzowania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. W szkołach podstawowych organizują specjalne zajęcia biblioteczne, czasami przeznaczone także dla przedszkolaków (np. przebieranie się za bohaterów bajek, tematyczne wystawy plastyczne).

Również promocja legalnych źródeł kultury – i korzystania z nich – zapewne może się znaleźć w kręgu zainteresowań środowiska bibliotekarzy. W ramach kampanii Legalna Kultura zapraszamy do korzystania z bazy legalnych źródeł kultury www.legalnakultura.pl, w której jest już wiele informacji także o legalnych zbiorach książek.

Źródło: http://www.legalnakultura.pl/pl/strefa-wydarzen/polecamy/archiwum-polecamy/news/84,8-maja

W Polsce Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzony jest od 1985 roku. Jest to święto podsumowujące pracę, osiągnięcia zawodowe i budowania wizerunku bibliotek, a także samych bibliotekarzy. Dzień ten również w naszej bibliotece rozpoczyna Tydzień Bibliotek pod hasłem ,,(DO) WOLNOŚĆ CZYTANIA''. Przygotowaliśmy dla naszych Czytelników szereg niespodzianek, spotkań oraz wystawę. Obalamy mit niedostępnego Bibliotekarza. Chcemy być dla Państwa, służyć dobrą radą i pomocą, każdego dnia staramy się, by biblioteka była miejscem przyjaznym dla każdego. Serdecznie zapraszamy do biblioteki, każdego dnia nie tylko od święta ! A wszystkim Bibliotekarzom życzymy zadowolenia z pracy, mnóstwa sympatycznych Czytelników oraz poszerzania księgozbiorów !


 Bibliotekarze Bibliotekarzom ślą życzenia z okazji ich święta 

Każdy kto odwiedzi w dniu dzisiejszym naszą bibliotekę będzie miał zwiększony limit wypożyczeń o 1 pozycję. ZAPRASZAMY !