piątek, 20 czerwca 2014

Dofinansowanie dla PBP z Łódzkiego Domu Kultury

   
Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu  otrzymała dofinansowanie w wysokości 5000 zł z Łódzkiego Domu Kultury w ramach Współorganizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego w 2014 roku na zadanie pt. „Wydanie reprintu publikacji pt. Dialekt Księstwa Łowickiego  autorstwa Haliny Świderskiej”.
      Zadanie polega na przygotowaniu do druku i wydaniu, w nakładzie 300 egz., reprintu publikacji z roku 1929 pt. Dialekt Księstwa Łowickiego autorstwa Haliny Świderskiej-Konecznej, najwybitniejszej badaczki języka Księżaków.
Pozycja, dziś trudno dostępna, jest niejako przewodnikiem i „elementarzem” gwary łowickiejMonografia, licząca ok. 160 stron, opublikowana w "Pracach Filologicznych", zawiera obszerny słownik gwarowy, będący jedynym tego rodzaju w piśmiennictwie polskim i mapkę Księstwa Łowickiego.

      Reprint ukaże się w wydawanym przez Bibliotekę cyklu „Księżacka Biblioteczka Regionalna”.
      Podsumowaniem wydarzenia będzie, zaplanowana na październik, uroczysta promocja wydawnictwa w sali barokowej Muzeum w Łowiczu. Galę uświetni wykład nt. gwary łowickiej i dorobku prof. Haliny Świderskiej-Konecznej przy dźwiękach muzyki ludowej.
      Całkowity koszt projektu wynosi 6800,00 zł.

Uwolnij książki

   Akcja UWOLNIJ MAKUSZYŃSKIEGO to jedna z inicjatyw Powiatowej Biblioteki Publicznej mająca na celu popularyzację czytelnictwa, a także ułatwienie dostępu do literatury. 18 czerwca przyniesione do Biblioteki w ramach tej akcji książki Kornela Makuszyńskiego, jak również wielu innych autorów, uwolniliśmy w kilku miejscach Łowicza: w Kawiarni U Dziennikarzy, w holu Powiatowego Urzędu Pracy, poczekalni Przychodni Lekarzy Specjalistów ARS MEDICA oraz na specjalnym regale w siedzibie  Biblioteki.  
   Będziemy śledzić ich  wędrówkę poprzez internetowy system monitoringu (www.bookcrossing.pl). Jesteśmy niezmiernie ciekawi jaką pokonają drogę.
    Zapraszamy do Biblioteki, uwolnijcie książki znajdujące się na naszym bookcrossingowym regale. Odwiedzajcie naszą internetową półkę, którą można znaleźć pod adresem http://www.bookcrossing.pl/component/polka/?id=16591 i dzielcie się z innymi radością czytania.