piątek, 15 maja 2015

SZUKAMY SKARBU W BIBLIOTECE - questingowe lekcje biblioteczne dla przedszkolaków.
   W Tygodniu Bibliotek w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu odbyły się dwie lekcje biblioteczne, w których uczestniczyły maluchy z łowickich przedszkoli - Przedszkola nr 2 „Pod tęczą” oraz nr 3 „Pszczółka Maja”. Miały one formę questingowej zabawy. Grupy przedszkolaków idąc tropem wierszowanych zagadek ukrytych w różnych miejscach biblioteki, zwiedziły czytelnię, wypożyczalnię, dowiedziały się jaką działalność kulturalną prowadzi Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu oraz na czym polega praca bibliotekarza.
   Przedszkolaki okazały się niezwykłymi tropicielami, dzięki kolorowym strzałkom szybko odnajdywały koperty, w których znajdowały się zagadki i samodzielnie odczytywały wskazówki. Ostatnia z nich „Odwróć się do tyłu wejdź między regały, tam książki dla dzieci skarb cenny schowały” pomogła znaleźć im skarb. W dziale książek dla dzieci ukryty był koszyk, w którym znajdowała się książka Pawła Beręsewicza  „Zawodowcy” ze specjalną dedykacją autora dla przedszkolaków, oraz  owocowe lizaki. 
  Zabawa bardzo podobała się naszym małym gościom, mamy nadzieję, że wkrótce wrócą do biblioteki z rodzicami po kolejne książki – najcenniejsze skarby.


Garncarze z Bolimowa w PBP w Łowiczu   14 maja 2015 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu w ramach Tygodnia Bibliotek  odbyło się spotkanie z cyklu Ludzie z pasją.
   Gośćmi była znana rodzina garncarzy z Bolimowa. Pani Dorota Konopczyńska-Aftewicz zapoznała słuchaczy z historią rękodzieła w swojej rodzinie, metodach dekoracji i wyrobu produktów  a mąż Paweł pokazywał jak z bryłki gliny można stworzyć naczynie.
   Licealiści z I LO w Łowiczu mieli możliwość własnoręcznego ulepienia glinianego cuda. Wytoczone naczynia ochotnicy mogli zabrać ze sobą do domu.
czwartek, 14 maja 2015

Edukacja konsumencka w PBP w Łowiczu   Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu, w  Tygodniu Bibliotek - 13 maja, zorganizowała konsultacje w ramach edukacji konsumenckiej z  powiatowym rzecznikiem konsumentów – panią Agnieszką Kopczyńską
Celem tych spotkań jest uświadomienie jakie prawa i obowiązki mamy jako konsumenci oraz na jakie zagrożenia jesteśmy narażeni ze strony nieuczciwych przedsiębiorców. Tematem spotkania były umowy zawierane poza lokalem przedsiębiorstwa. Pani Agnieszka wyjaśniła na co zwracać uwagę podczas rozmów z akwizytorami i jak uniknąć pułapek przez nich zastawianych. 
Wyczerpująco odpowiadała na pytania zadawane przez słuchaczy.