czwartek, 24 września 2015

Relacja ze spotkania DKK 17.09.2015 r. w Łowiczu   W czwartek 17 września 2015 roku o godzinie 17.00 odbyło się kolejne, powakacyjne, spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu. W spotkaniu wzięło udział 6 osób.
   Na spotkaniu omawiano książkę Magdy Umer i Andrzeja Poniedzielskiego "Jak trwoga, to do bloga". Jest to zapis bloga internetowego, który przez ponad rok był prowadzony przez tych dwoje autorów, a następnie został wydany w formie książki. W korespondencji pojawiają się bardzo różnorodne zagadnienia, książka jest o wszystkim.
   Czytelniczki nie były zgodne co do oceny książki. Niektóre pozycja ta urzekła, a zachwyt wzmocniony był sympatią dla autorów. Były też jednak głosy mówiące, że idea pisania bloga na zamówienie była odpychająca, książka nie wciągnęła i ostatecznie została pozycją niedokończoną, nie przeczytaną do końca.
   Na zakończenie czytelniczki otrzymały książkę "Słuchaj pieśni wiatru", o której będą dyskutować na kolejnym spotkaniu w środę 21 października.

środa, 23 września 2015

TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK już wkrótce.

   Już wkrótce Tydzień Zakazanych Książek, w  tym roku świętowany w dniach 27 września – 3 października. Z tej okazji  już dziś Powiatowa  Biblioteka Publiczna w Łowiczu zachęca do obejrzenia wystawy, na której prezentuje kilkadziesiąt książek z bibliotecznych zbiorów, które z różnych powodów podlegały cenzurze. Skazanych na przemilczenie w różnych okresach, z różnych powodów, w różny sposób i przez różne czynniki książek jest wiele.
   Organizując ich wystawę, chcemy włączyć się w kampanię społeczną wywodzącą się z USA, której celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na działanie cenzury (obyczajowej, politycznej, religijnej), potrzebę wolności słowa i tworzenia literatury oraz problem prześladowania ludzi za to, że czytają lub piszą książki.   
   Mamy nadzieję zainteresować czytelników ciekawymi przypadkami zakazanych książek z historii literatury i  zachęcić do ich przeczytania.