piątek, 26 października 2018

Spotkanie z historią za nami - wykład Moniki Kamińskiej o odkryciach archeologicznych w łowickiej katedrze 25.10.2018r.

Dnia 25 października w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu odbyło się spotkanie z historią pn. ,,Badania archeologiczne w nawie południowej katedry w Łowiczu’’. Wykład Moniki Kamińskiej przyciągnął wielu sympatyków historii naszego miasta. Była to jedyna okazja, aby dowiedzieć się wielu ciekawostek o pracy archeologa, zweryfikować swoje wyobrażenia oraz zobaczyć  po raz pierwszy niepublikowane dotąd zdjęcia odkrytych w katedrze ,,skarbów’’. Archeolożka przedstawiła grobowce i krypty południowej nawy katedry, sposoby dotarcia do nich i etapy prac a także metody zabezpieczenia obszarów badań, znaleziska i ich historię. Było to niezwykłe spotkanie, za które serdecznie dziękujemy Pani Monice. 
poniedziałek, 22 października 2018

Dwie natury Reymonta - prelekcja Agnieszki Wojcieszek za nami

Dnia 18 października 2018r. Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu gościła Panią Agnieszkę Wojcieszek, dziennikarkę ,,Nowego Łowiczanina'', z zmiłowania Reymontolog i onomastkę, która w interesujący sposób opowiedziała o Reymoncie jakiego nie znamy... Podczas prelekcji została poruszona tematyka realizmu i spirytyzmu w naturze pisarza, fakty z życia oraz inspiracje do powstania dzieł.
Trójkąt romantycznych zainteresowań, krótkie formy narracyjne, zamiłowanie do praktyk spirytystycznych, przygody ze światem nadprzyrodzonym, epizod mediumiczny, geneza i problematyka powstania utworu ,,Wampir'' to tylko niektóre z poruszonych tematów podczas wykładu. Wszyscy pasjonaci literatury mogli posłuchać o wielu nieznanych dotąd informacjach z życia jednego z głównych przedstawicieli realizmu z elementami naturalizmu w prozie Młodej Polski - Władysława Stanisława Reymonta. 

 
 
 


Media o wydarzeniu: