czwartek, 26 czerwca 2014

O Bożym Ciele w ŁowiczuW letnie, środowe popołudnie w Powiatowej Bibliotece Publicznej, wspominano czasy, kiedy Łowicz rozkwitał paletą barw pięknych pasiaków, a wszystko za sprawą Karoliny Wandy Rutkowskiej. Młoda łowiczanka zaprezentowała ciekawy wykład dotyczący historii obchodów święta Bożego Ciała w Łowiczu. Omówiła również zmiany jakie zaszły przez dziesięciolecia i co możemy zobaczyć dziś w stolicy księstwa podczas procesji. Prelegentka opowiedziała również o  drugiej, nieoficjalnej części uroczystości, czyli o odpuście.   Zgromadzeni słuchacze chętnie włączyli się w dyskusję i wspominali czasy kiedy to kramy ustawiano na ulicy Mostowej. Wyjaśniona została również etymologia zwyczajowej nazwy odpustu -  bobiki. Na koniec zebrani obejrzeli film prezentujący tą piękną uroczystość z lat 1962/64.
Zainteresowanych tematem odsyłam do publikacji K.W. Rutkowskiej pt. „O Bożym Ciele w Łowiczu”, którą można było nabyć po spotkaniu z dedykacją autorki.
poniedziałek, 23 czerwca 2014

Dofinansowanie dla Muzeum w ŁowiczuMuzeum w Łowiczu  otrzymało dofinansowanie z Łódzkiego Domu Kultury w ramach Współorganizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego w 2014 roku na zadanie pt. „100. rocznica śmierci Józefa Chełmońskiego - podsumowanie jubileuszu w Powiecie Łowickim w 2014 roku”.
       Celem projektu jest organizacja spotkania podsumowującego działania prowadzone przez instytucje z terenu Powiatu Łowickiego w związku z przypadającą w 2014 r. 100. rocznicą śmierci Józefa Chełmońskiego (1849 - 1914.
Podczas spotkania rozstrzygnięty zostanie konkurs fotograficzny dla dzieci i młodzieży pod nazwą „Cztery pory roku według Józefa Chełmońskiego”. Współorganizatorami konkursu są Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu oraz I Liceum Ogólnokształcące im. J. Chełmońskiego w Łowiczu. Ponadto odbędzie się pokaz obrazu J. Chełmońskiego „Pejzaż z jastrzębiem” oraz pocztówek z reprodukcjami prac artysty wydanych w okresie międzywojennym z kolekcji prywatnej. Towarzyszyć temu będzie  prelekcja dotycząca twórczości artysty oraz prezentacja jubileuszowej publikacji zawierającej informację o działaniach podjętych w 2014 roku w związku z obchodami rocznicy.
Całkowity koszt projektu wynosi 7000,00 zł, w tym kwota dofinansowania z ŁDK 5600,00 zł.