środa, 27 września 2017

Tydzień Zakazanych KsiążekW dniach 27 września – 3 października obchodzimy  
Tydzień Zakazanych Książek.
Powiatowa  Biblioteka Publiczna w Łowiczu przyłącza się do ogólnopolskiej akcji mającej na celu zwrócenie uwagi na cenzurę słowa (obyczajową, polityczną, religijną) i publikacji książek, na potrzebę wolności w tworzeniu literatury oraz problem prześladowania ludzi za pisanie i czytanie książek.   

Już po raz piąty obchodzimy w Polsce Tydzień Zakazanych Książek. Na świecie Tydzień Zakazanych Książek organizowany jest od 1982 przez Amerykańskie Stowarzyszenie Bibliotekarzy (American Library Association), które w ten sposób postanowiło odpowiedzieć na nagły wzrost liczby podejmowanych prób zakazywania książek w szkołach, księgarniach i bibliotekach.  Według wyliczeń Stowarzyszenia w ciągu ostatnich czterech dekad na celowniku różnej maści cenzorów znalazło się ponad 11 tysięcy tytułów.  Próby cenzury najczęściej motywowane są chęcią ochrony dzieci przed „niewłaściwymi” treściami.  Podczas Tygodnia Zakazanych Książek, który trwa w tym roku od 27 września do 3 października, biblioteki zachęcają do dyskusji o literaturze, która bywała lub nadal bywa zakazywana, wycofywana  z obiegu i umieszczana na "czarnych listach". Źródło: www.legalnakultura.pl/pl/czytelnia-kulturalna/wspolne-sprawy/news/1841,tydzien-zakazanych-ksiazekZachęcamy Państwa do obejrzenia wystawy w bibliotece, która przedstawia specyfikę obchodzonego święta. Prezentujemy listę Zakazanych Książek z opisami oraz pozycje z księgozbioru, których nie można w tym czasie wypożyczyć.


Zapraszamy do przyłączenia się do akcji oraz stworzenia razem z nami ,,czarnej listy’’. Państwa propozycje, które książki powinny być współcześnie zakazane, prosimy o umieszczanie na bibliotecznym facebooku w komentarzach pod plakatem Tydzień Zakazanych Książek.

Cieszmy się z możliwości czytania książek bez zakazów !