czwartek, 26 lutego 2015

VI edycja Konkursu Fotograficznego „Przyłapani na czytaniu”.Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu zaprasza uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z powiatu łowickiego do wzięcia udziału w VI edycji Konkursu Fotograficznego Przyłapani na czytaniu”.
Celem konkursu jest zachęcenie do twórczego spędzania wolnego czasu, udowodnienie, że czytanie może być świetną rozrywką  oraz przypomnienie jaką satysfakcję może dać szperanie między regałami w księgarni czy bibliotece, trzymanie w dłoni książki i odkrywanie z nią nowej, nieznanej rzeczywistości.
Wystarczy być czujnym obserwatorem. Na zdjęciu należy uchwycić osoby czytające książki w nietypowych miejscach lub sytuacjach. Do konkursu można zgłosić maksymalnie 3 wykonane przez siebie zdjęcia w formacie min. 15x21 cm.

Fotografie należy przesłać lub dostarczyć osobiście na adres:

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu, Stary Rynek 5/7, 99-400 Łowicz z dopiskiem „Konkurs fotograficzny- Przyłapani na czytaniu" do dnia 10.04.2015r.  

 Regulamin konkursu oraz dodatkowe informacje można uzyskać w siedzibie Biblioteki oraz pod nr tel. 46 837 38 74 a także na stronach internetowych:
http://www.powiat.lowicz.plśroda, 25 lutego 2015

Powiatowe Eliminacje Ogólnopolskiego Konkursu RecytatorskiegoELIMINACJE POWIATOWE 60. OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO                           

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu i Muzeum w Łowiczu zapraszają do uczestnictwa w  Eliminacjach  Powiatowych  60. Ogólnopolskiego  Konkursu  Recytatorskiego.
Eliminacje odbędą się w Sali Barokowej Muzeum w Łowiczu, Stary Rynek 5/7 dnia 19 marca 2015r.  (początek godz. 10.00).

Uczestnicy mogą wystąpić w czterech turniejach:
RECYTATORSKIM -  repertuar  uczestników  obejmuje  3  utwory  w całości lub fragmentach - 2 utwory poetyckie i prozę. Do prezentacji uczestnik wybiera 2  utwory  :  prozę  oraz   utwór  poetycki.  Łączny  czas  wykonania  nie  może przekroczyć 10 minut.   
 WYWIEDZIONE ZE SŁOWA - repertuar jest dowolny (np. wiersz lub jego fragment, monolog literacki, collage tekstów) Dowolna jest również forma prezentacji (np. teatr jednego wiersza, łączenie słowa mówionego ze śpiewem, z dźwiękiem, ruchem, rekwizytem). Czas występu nie może przekroczyć  7 minut.    
 TEATRÓW JEDNEGO AKTORA – obowiązuje przygotowanie spektaklu  w oparciu o dowolny materiał literacki. Czas trwania nie może przekroczyć  30 minut.  
 POEZJI ŚPIEWANEJ - repertuar obejmuje 3 utwory śpiewane i 1 utwór recytowany. Do prezentacji uczestnik zgłasza 2 utwory śpiewane, 1 utwór recytowany. Łączny czas ich wykonania nie może przekroczyć 10 minut. Przynajmniej jeden utwór musi być oryginalny, tzn. mieć nowo skomponowaną muzykę.
W konkursie mogą uczestniczyć uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz dorośli.

Zgłoszenia do konkursu (na załączonych kartach) powinny być kierowane na adres:  Powiatowa   Biblioteka   Publiczna   w   Łowiczu,  Stary  Rynek  5/7, w  terminie do 12 marca b.r.
Dodatkowe informacje: http://www.tkt.art.pl

poniedziałek, 23 lutego 2015

Spotkania z historią20 lutego br. w siedzibie Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łowiczu odbył się wykład z cyklu SPOTKANIA Z HISTORIĄ. Tym razem prelegentem był Zbigniew Zagajewski, który wygłosił odczyt nt. STYCZNIOWY ŁOWICZ XIX I XX W. Autor radiowych audycji historycznych niezwykle ekspresyjnie poprowadził słuchaczy poprzez wydarzenia styczniowe ubiegłych stuleci, które miały miejsce na terenie naszego powiatu. Rozpoczął od II rozbioru Polski potem przeniósł zebranych w czasy napoleońskie, których efektem był dwukrotny przejazd Napoleona Bonaparte przez Łowicz. Następnie prelegent omówił Powstanie Listopadowe z 1831 r. i nadanie ziem Księstwa Łowickiego żonie Wielkiego Księcia Konstantego – Joannie Grudzińskiej, Powstanie Styczniowe z 1863 r. i walki w Puszczy Bolimowskiej pod wodzą Władysława Stroynowskiego, użycie gazów podczas I wojny światowej i zakończył datą 17 stycznia 1945 r. czyli wyzwoleniem Łowicza spod okupacji niemieckiej.