piątek, 12 maja 2017

Łowicz wielokulturowy - wykład Tomasza Romanowicza12 maja o różnorodności etnicznej historycznego Łowicza opowiedział Tomasz Romanowicz pracownik Muzeum w Łowiczu. W niezwykle interesujący sposób przedstawił dzieje miejscowych Żydów, Niemców i Rosjan, ich życie codzienne, wkład w rozwój miasta oraz relacje z polską ludnością Łowicza. Młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Łowiczu oraz dorośli uczestnicy spotkania usłyszeli również o mniej licznych narodowościach zamieszkujących Łowicz, takich jak: Francuzi, Gruzini czy Szkoci. Na zakończenie spotkania Tomasz Romanowicz opowiedział o śladach wielokulturowego dziedzictwa Łowicza jakie ocalały do dnia dzisiejszego. Było to bardzo ciekawe spotkanie z historią naszego miasta.

Dorośli czytają - przedstawiciele łowickich mediów dla najmłodszych

Kolejne wydarzenie Tygodnia Bibliotek za nami. 11 maja grupa przedszkolaków z łowickiego Przedszkola nr 2 ,,Pod tęczą" wysłuchała opowiadań czytanych przez łowickich dziennikarzy. Pani Katarzyna Gajda z portalu lowicz24.eu przeczytała fragmenty ,,Bajki o konikach" Elżbiety Safarzyńskiej, a Pan Tomasz Matusiak z Nowego Łowiczanina opowiadania z książki Barbary Gawryluk ,,Przedszkolaki z ulicy Morelowej". Dziękując za wspólne spędzenie czasu z książką, dzieci nagrodziły dziennikarzy gromkimi oklaskami. Na zakończenie wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali kolorowe zakładki do książek. czwartek, 11 maja 2017

„ Z książką na walizkach” - spotkanie autorskie z Beatą Ostrowicką w ramach V łódzkich spotkań pisarzy z młodymi czytelnikamiDnia 10 maja br. gościliśmy w naszej Bibliotece autorkę książek dla dzieci i młodzieży - Beatę Ostrowicką. W  spotkaniu zorganizowanym w  ramach akcji Wydawnictwa ,,Literatura" - ,,Z książką na walizkach" wzięli udział uczniowie klas pierwszych Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Popowie
Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak powstaje książka (skąd biorą się pomysły tematów, bohaterów, sytuacji) i jaka jest jej droga zanim trafi w ręce czytelnika.  Pani Beata nawiązała doskonały kontakt z gimnazjalistami, którzy chętnie zadawali pytania i dzielili się swoimi opiniami na temat ulubionych książek. Dużą frajdę sprawiło wszystkim rozwiązywanie zagadek z XVII wieku, które autorka zaczerpnęła z różnych źródeł, gdy przygotowywała się do pisania ,,Tajemnicy szkatułki".
Spotkaniu towarzyszył konkurs plastyczny pod hasłem „Strachy na lachy” na najpiękniejszą ilustrację do książki  ,,Eliksir przygód" Beaty Ostrowickiej. Autorka wspólnie z Marcinem Porczyńskim z Wydawnictwa ,,Literatura" wybrała trzy prace. W nagrodę  Julia Dąbrowska, Gabriela Kosiorek oraz Hubert Kapusta otrzymali  książki z autografem a zwycięska praca  Julki weźmie udział w II etapie konkursu, który odbędzie się 13 maja w Kutnie podczas finału akcji ,,Z książką na walizkach".
Po spotkaniu uczestnicy mogli kupić książki autorki oraz otrzymać pamiątkowy autograf.
Książki Beaty Ostrowickiej znajdują się w zbiorach naszej biblioteki - zachęcamy wszystkich do ich wypożyczania.
 


środa, 10 maja 2017

Wtorek z bajką - zajęcia edukacyjne z elementami bajkoterapiiW dniu 9 maja 2017 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu został zorganizowany ,,Wtorek z bajką’’ – zajęcia edukacyjne z tekstem literackim z elementami bajkoterapii, dramy oraz pedagogiki zabawy, które poprowadziła Pani Małgorzata Malejka. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z Przedszkola nr 3 ,,Pszczółka Maja’’. Podczas zajęć przewidzianych było wiele niespodzianek, szereg zabaw edukacyjno-ruchowych z wykorzystaniem muzyki, różnych ‘’magicznych’’ przedmiotów oraz bajka, która odegrała kluczową rolę w spotkaniu. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały opowieści o królewnie Amelce z książki ,,Królewna’’ Roksany Jędrzejewskiej – Wróbel, którą przeczytała Pani Małgosia. Bez wątpienia było to ‘’magiczne’’ spotkanie łączące w sobie elementy nauki i zabawy. Maluchy z ‘’iskierką przyjaźni’’ i uśmiechami na twarzach opuściły naszą bibliotekę, powtarzając głośno hasło Tygodnia Bibliotek: ,,BIBLIOTEKA. OCZYWIŚCIE !’’. ''Szukamy skarbu w bibliotece'' - questingowa lekcja dla przedszkolakówTydzień Bibliotek rozpoczęty!

8 maja przedszkolaki z łowickiego Przedszkola nr 3 "Pszczółka Maja" szukały skarbu w naszej bibliotece. Idąc tropem wierszowanych zagadek ukrytych w różnych miejscach biblioteki zwiedziły czytelnię, wypożyczalnię, dowiedziały się jaką działalność kulturalną prowadzi Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu oraz na czym polega praca bibliotekarza.  Dzieci okazały się niezwykłymi tropicielami. Dzięki strzałkom szybko odnajdywały koperty, w których znajdowały się zagadki i z pomocą pani przedszkolanki odczytywały wskazówki. Ostatnia z nich „Odwróć się do tyłu wejdź między regały, tam książki dla dzieci skarb cenny schowały” pomogła znaleźć im skarb, którym była książka "Kiedy byłam mała. Kiedy Byłem mały" Joanny Olech i Michała Rusinka oraz  owocowe lizaki. Zabawa bardzo podobała się naszym małym gościom, mamy nadzieję, że wkrótce wrócą do biblioteki z rodzicami po kolejne książki – najcenniejsze skarby.