środa, 6 kwietnia 2016

Skarby skrywane w ziemi31 marca w siedzibie Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łowiczu odbyło się spotkanie z Marcinem Wiechno, archeologiem, który opowiedział o bardzo odległej historii  naszych ziem: od czasów migracji plemion (Goci, kultura przeworska, Wandalowie), osiedlenia się tu pierwszych Słowian w drugiej połowie V w. po powstanie scentralizowanego państwa polskiego w X i XI w. oraz grodu w bagnistej dolinie Bzury do czasów późnośredniowiecznego Łowicza.
  
Słuchacze mieli również okazję posłuchać o pracach archeologicznych prowadzonych na ziemi łowickiej i odkryciach tu dokonanych, jak: skarb z Maurzyc, ślady grodu i osadnictwa w okolicach Bochenia, datowany na okres 1335-1425 miecz długi znaleziony podczas prac prowadzonych w 2013 r. na ul. Długiej czy średniowieczna piwnica odkopana na ul. Broniewskiego.
  
Dodatkową atrakcją spotkania była możliwość obejrzenia i dotknięcia, używanej przez naszych przodków, ceramiki naczyniowej z różnych okresów średniowiecza. 


wtorek, 5 kwietnia 2016

CZYTELUSZEK w przedszkolach 1 kwietnia w ramach akcji czytelniczej CZYTELUSZEK, zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, odwiedziliśmy łowickie przedszkola TEREFERE i U BOLESI.
 Podczas wizyt bibliotekarka opowiedziała przedszkolakom o pracy w bibliotece, a także o święcie obchodzonym 2 kwietnia na całym świecie. Głównym punktem każdej wizyty było oczywiście głośne czytanie bajek i opowiadań. Ogromną radość wśród przedszkolaków wzbudziły kolorowe książeczki dla najmłodszych przywiezione specjalnie  dla nich. Na zakończenie bibliotekarka zaprosiła dzieci do odwiedzenia biblioteki. Kilkoro z nich skorzystało z zaproszenia i  odwiedziło nas z rodzicami. Największą przyjemność sprawił nam fakt, że dzieci samodzielnie wybrały książki i wypożyczyły je do domu. Życzymy przyjemnej lektury. 


poniedziałek, 4 kwietnia 2016

UWAGA CZYTELNICY!
Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu 
będzie nieczynna dla korzystających
7 kwietnia 2016r w godz. 14.00-16.00
8 kwietnia 2016r. w godz. 9.00-17.00
(organizacja Eliminacji Powiatowych 61. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego)