piątek, 26 kwietnia 2019

Relacja ze spotkania DKK 25.04.2019

Kwietniowe spotkanie DKK minęło nam na rozważaniu nad tematem czym jest szczęście a czym fart. A to wszystko dzięki książce ,,Szczęście czy fart'' aut. Trias de Bes Fernando, Alex Rovira Celma. Publikacja, która została bestsellerem w 50 krajach, podzieliła naszych klubowiczów. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że jest przyjemna w odbiorze i tego nikt nie zakwestionował ale warto ją polecić młodym ludziom do przeczytania, których charakter i postrzeganie świata dopiero się kształtuje. W odniesieniu do życia dorosłych jest tylko piękną bajką, bo droga do osiągnięcia stanu szczęścia nie jest taka prosta i oczywista. Szczęście to bardziej stan ducha niż materialność.

Książkę polecamy i życzymy odczuwania szczęścia z prostych rzeczy nie liczenia na fart od losu!

U.CZ.

Fot. PBP w Łowiczu, 2019.

Kolejne spotkanie w czerwcu 9 maja / czwartek/ godz. 17.00
spotkanie autorskie ze Sławomirem Koprem


Zapraszamy ! WSTĘP WOLNY nie tylko dla Klubowiczów.

środa, 24 kwietnia 2019

Przyłapani na czytaniu i Najaktywniejszy Czytelnik Roku 2018 – rozstrzygnięcie konkursów


24 kwietnia br. z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, w siedzibie Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łowiczu, odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom X edycji konkursu fotograficznego PRZYŁAPANI  NA  CZYTANIU oraz podsumowanie plebiscytu na NAJAKTYWNIEJSZEGO CZYTELNIKA ROKU 2018.

Komisja konkursowa w składzie: Jacek Rybus, Sylwester Cichal i Urszula Czubatka przyznała następujące nagrody i wyróżnienia: 

I Nagroda: Martyna Wojda
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Władysława Stanisława Reymonta w
Łowiczu za zdjęcie ,,Każde pokolenie ma własny czas’’
        II Nagroda: Joanna Lesiak
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Władysława Grabskiego w Łowiczu za
zdjęcie ,,Książka otwiera okno na nowy, nieznany świat’’
        III Nagroda: Julia Kobierzycka
         II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Łowiczu za zdjęcie
         ,,Magiczna księga’’     

Wyróżnienia:
Adrianna Guzek
I Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu za zdjęcie ,,Dumanie’’
Ewa Szwarocka
II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Łowiczu za zdjęcie ,,Wszędzie jest miejsce na czytanie’’     

NAJAKTYWNIEJSZYM  CZYTELNIKIEM  ROKU 2018 Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łowiczu została Pani Jadwiga Sokół

 
 

Serdecznie gratulujemy laureatom,
zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.

Relacje w mediach: 

U.CZ.

Już jutro 25.04.2019r. kolejne spotkanie DKK. Start godz.17.00. Biblioteka czynna do godz.18.00. Zapraszamy !


wtorek, 23 kwietnia 2019

MAJ W BIBLIOTECE w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2019Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu serdecznie zaprasza na MAJ W BIBLIOTECE, spotkania realizowane w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2019. Zarówno na dorosłych jak i dla dzieci czeka  wiele ciekawych wydarzeń m.in. warsztaty literacko- plastyczne dla przedszkolaków, spotkanie dla młodzieży, warsztaty komputerowe, spotkania ze znanymi pisarzami książek.  

Zaczynamy 8 maja /środa/ o godz. 9.30 w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek warsztatami literacko-plastycznymi dla przedszkolaków pt. ,,Bibliotekarz- zawód czy misja?’’. Opowiemy o naszym zawodzie,  zaprzyjaźnimy maluchy z biblioteką i książką.
9 maja /czwartek/ o godz. 17.00 serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie ze Sławomirem Koprem, autorem książek historycznych, publicystą, scenarzystą radiowym, teatralnym i telewizyjnym, ekspertem historycznym - w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy PBP w Łowiczu.
Pozycje autora wielokrotnie znajdowały się na listach bestsellerów EMPIK, Matras i „Gazety Wyborczej”. Autor ponad 50 publikacji książkowych, kilkuset artykułów prasowych, scenarzysta kilku seriali dokumentalnych. Uchodzi za jednego z najbardziej popularnych pisarzy historycznych.  W listopadzie 2013 został odznaczony przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi za popularyzację historii
w społeczeństwie, a w listopadzie 2015 odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autor książek takich jak: Gwiazdy Drugiej Rzeczypospolitej, Wpływowe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej, Zachłanne na życie, Miłość w Powstaniu Warszawskim i wielu innych.


10 maja /piątek/ o godz. 10.00 będziemy gościć w bibliotece panią Barbarę Gawryluk, tłumaczkę, dziennikarkę radiową, pisarkę książek dla dzieci: Dżok. Legenda o psiej wierności, W zielonej dolinie, Czarna, Klifka i tajemnice dna morza, Kaktus, Pudełko pełne kotów, Przygody wiernego psa, Przedszkolaki z ulicy Morelowej, Teraz tu jest nasz dom, Bazylia, Gwizdek - przygody tatrzańskiego świstaka i wielu innych.


W Radiu Kraków prowadzi autorski program o literaturze dla dzieci Alfabet. Książka Dżok. Legenda o psiej wierności została wpisana na Złotą Listę Fundacji ABC. Książki W zielonej dolinie i Czarna, Klifka i tajemnice z dna morza nominowane były do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, zaś powieść Zuzanka z pistacjowego domu otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. laureatka nagrody IBBY za upowszechnianie czytelnictwa.
Spotkanie autorskie organizujemy w ramach VII łódzkich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami pn. ,,Z książką na walizkach – Co w trawie piszczy?'' we współpracy z Wydawnictwem Literatura. Będzie możliwość zakupienia książek pisarki i zdobycie autografu.

15 maja /środa/ o godz. 11.00 młodzież będzie miała okazję poznać blogerkę i  autorkę książek postapokaliptycznych – Dominikę Tarczoń.
Z postapokalipsą związana jest od 2012 r. Od 2013 r. współtworzy Post – Apokalipsa Polska, największy w Europie serwis poświęcony postapokalipsie, gdzie jest szefową Działowi Literatura. Jako blogerka wypromowała już niemal setkę książek, imprez i twórców w estetyce postapo. Autorka książki Pieśń o Warszawie.

22 maja /środa/ na godz. 16.30 gorąco zapraszamy wszystkich miłośników książek obyczajowych na spotkanie autorskie z Magdaleną Kołosowską.
Pisze dla kobiet i o kobietach, o ich problemach, radościach i smutkach. Autorka powieści: Trawa bardziej zielona, Kształt gruszki, Dlatego mnie kochasz, Tęcza nad jeziorem i wielu innych. Na co dzień mieszka w malowniczej wsi, słynącej z pięknego pałacu Radziwiłłów.

W dniach 13-17 maja o godz. 15.00 odbędą się warsztaty komputerowe dla osób 50+.
Na wszystkie spotkania autorskie WSTĘP WOLNY . Serdecznie zapraszamy !
Pamiętajcie #BIBLIOTEKA jest zawsze blisko Was.

U.CZ.


23 kwietnia Światowy Dzień Praw Autorskich, Wystawa fotograficzna ,,Przyłapani na czytaniu''


Dziś obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Jest dorocznie organizowany przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia nie przypadkowo, data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega.  
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Waklencji, Vicente Clavel Andrés. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.
23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. W związku z rosnącym sukcesem Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo.

Zapraszamy do oglądania wystawy fotograficznej - PRZYŁAPANI NA CZYTANIU 
przygotowanej z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich

  
Fot. Wystawa w holu PBP.

Serdecznie zapraszamy 24 kwietnia na uroczyste  rozstrzygnięcie X edycji Konkursu Fotograficznego ,,Przyłapani na czytaniu'' oraz Plebiscytu na Najaktywniejszego Czytelnika Roku 2018.

U.CZ.