środa, 26 listopada 2014

Święto Pluszowego Misia

   25 listopada swoje święto obchodził Pluszowy Miś -najmilsza zabawka świata, symbol dzieciństwa.  Z tej okazji Miś gościł w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu. 
   W tym dniu na spotkanie z nim przybyły dwie grupy przedszkolaków z Przedszkola nr 3 w Łowiczu. Odwiedziny dzieci w bibliotece stały się okazją do czytania mniej lub bardziej znanych bajek i opowiadań  o misiach. Przedszkolaki rysowały również misiowe portrety, które mogły zabrać ze sobą do domu. Na zakończenie wielką radość sprawiła dzieciom wspólna fotografia z bohaterem dnia - Pluszowym Misiem.
wtorek, 25 listopada 2014

VI konkurs na Łowicką Szopkę BożonarodzeniowąVI konkurs na Łowicką Szopkę Bożonarodzeniową

   Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych i najpiękniejszych świąt kościelnych w roku, obchodzone na pamiątkę Narodzenia Jezusa. Dlatego też Świętom towarzyszyła zawsze bogata obrzędowość sakralna i świecka.

   Jedną z tradycji Bożego Narodzenia była i jest budowa szopek bożonarodzeniowych
ukazujących przyjście na świat Zbawiciela.
   Kontynuując tradycję, budowania szopek w Łowiczu, Urząd Miejski w Łowiczu, Muzeum w Łowiczu, Łowicki Ośrodek Kultury i Koło Przewodników im. Anieli Chmielińskiej, działające przy łowickim Oddziale PTTK, serdecznie zapraszają wszystkich, do wzięcia udziału w VI edycji konkursu na Łowicką Szopkę Bożonarodzeniową.
   Szopki należy dostarczyć najpóźniej do 12 grudnia 2014 r. (piątek) do Muzeum w Łowiczu. Otwarcie wystawy, ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród, odbędzie się w Muzeum w Łowiczu, w czwartek, 18 grudnia 2014 r. o godz. 12.00.
   Szczegółowe informacje, związane z konkursem, można uzyskać pod numerem telefonu: Jacek Rybus (46) 830 91 78 i Magdalena Bartosiewicz tel. (46) 837 39 28 wew. 36. Regulamin konkursu dostępny na stronie http://www.lowicz.eu

poniedziałek, 24 listopada 2014

Zamek łowicki i jego dzieje w średniowieczu i wczesnej nowożytności    21 listopada 2014r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu, na kolejnym spotkaniu z cyklu Spotkania z historią, zgromadzili się miłośnicy historii Ziemi Łowickiej.  Wykład „Zamek łowicki i jego dzieje w średniowieczu i wczesnej nowożytności” wygłosił  Michał Słomski - absolwent I LO im. J. Chełmońskiego w Łowiczu oraz Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie doktorant  w Zakładzie Atlasu Historycznego Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.  
    Prelegent w niezwykle interesujący sposób przedstawił losy zamku w średniowieczu i na początku nowożytności. Omówił również funkcje jakie pełnił: obronną, rezydencjonalną, gospodarczo-administracyjną jak również ideologiczną. Na zakończenie odpowiadał na pytania zadawane przez uczestników spotkania
.