środa, 8 czerwca 2022

Spotkanie autorskie z Arturem Żakiem

Starosta Łowicki i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu zapraszają na spotkanie autorskie z Arturem Żakiem oraz promocję jego najnowszej książki pt. „Miecz św. Michała Archanioła” 15 czerwca 2022 r. o godz. 17.00 w piwnicy Muzeum w Łowiczu.
Książka jest zaproszeniem do odbycia podróży po miejscach, które stanowiły i stanowią o fundamentach chrześcijańskiej Europy – siedem sanktuariów poświęconych św. Michałowi Archaniołowi rozmieszczonych w linii prostej od Irlandii do Izraela.
Artur Żak – łowiczanin, dziennikarz, wydawca, autor tomu opowiadań „Życie o smaku umierania” i współautor książki „Życie w rytm Bożych nut. Opowieść o biskupie Józefie Zawitkowskim”.
 
 

 

 

Mowa nienawiści a hejt- spotkanie z młodzieżą 07.06.2022 r

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Humanity in Action Polska zorganizowali akcję "O mowie nienawiści i hejcie". My również, jako jedna ze 120 bibliotek bierzemy w niej udział. Przeprowadziliśmy dziś zajęcia z młodzieżą z ZSP nr 4 w Łowiczu. Wykorzystaliśmy książkę, którą dostaliśmy od organizatorów. Mowa nienawiści i hejt obecne są w codziennym życiu, dlatego dzięki takim akcjom młodzież dowiaduje się skąd biorą się takie zjawiska i jak na nie reagować. Na początku licealiści sami próbowali zdefiniować hejt i mowę nienawiści. Doskonale poradzili sobie z quizem, dotyczącym tych dwóch zjawisk. Poznali definicje mowy nienawiści i hejtu oraz ich najbardziej charakterystyczne cechy. Rozmawialiśmy też z nimi o mediach społecznościowych, z których codziennie korzystają. Sami zauważyli, że hejt jest w nich obecny. Dowiedzieli się, że ważne jest reagowanie na wszelkie przejawy nienawiści. Podaliśmy przykłady filmów, które poruszają temat przemocy i hejtu. Omówiliśmy temat fake newsów i trolli internetowych nasilonych w czasach pandemii i wojny na Ukrainie. Wiemy już jak zweryfikować wiarygodność znalezionych informacji. Na zakończenie zajęć uczniom zaprezentowane zostały książki popularnonaukowe i beletrystyczne, dotykające tych tematów. Dziękujemy młodzieży za udział w zajęciach🙂