środa, 6 kwietnia 2022

ELIMINACJE POWIATOWE 67. OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO

    Powiatowa Biblioteka Publiczna zaprasza do uczestnictwa w  Eliminacjach  Powiatowych  67. Ogólnopolskiego  Konkursu  Recytatorskiego. Eliminacje odbędą się w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu, Stary Rynek 5/7dnia 05 maja 2022 r.  (początek godz. 10.00).

Uczestnicy mogą wystąpić w czterech turniejach:

RECYTATORSKIM -  repertuar  uczestników  obejmuje  3  utwory  w całości lub fragmentach -
2 utwory poetyckie i prozę. Do prezentacji uczestnik wybiera 2  utwory :  prozę  oraz   utwór  poetycki.  Łączny  czas  wykonania  nie  może przekroczyć  10 minut.   

WYWIEDZIONE ZE SŁOWA - repertuar jest dowolny (np. wiersz lub jego fragment, monolog literacki, collage tekstów). Dowolna jest również forma prezentacji (np. teatr jednego wiersza, łączenie słowa mówionego ze śpiewem, z dźwiękiem, ruchem, rekwizytem). Czas występu nie może przekroczyć  7 minut.    

TEATRÓW JEDNEGO AKTORA – obowiązuje przygotowanie spektaklu  w oparciu o dowolny materiał literacki. Czas trwania nie może przekroczyć  30 minut.  

POEZJI ŚPIEWANEJ - repertuar obejmuje 3 utwory śpiewane i  1 utwór recytowany. Do prezentacji uczestnik zgłasza 2 utwory śpiewane i 1 utwór recytowany. Łączny czas ich wykonania nie może przekroczyć 10 minut. Wykonywane mogą być wiersze, które zostały opublikowane w książkach lub prasie literackiej. Przynajmniej jeden utwór musi być oryginalny, tzn. mieć nowo skomponowaną muzykę. Uczestnicy mogą wykonać trzeci utwór z tekstem własnym.

W konkursie mogą uczestniczyć uczniowie szkół ponadpodstawowych  oraz dorośli.

Zgłoszenia do konkursu (na załączonych kartach) powinny być kierowane na adres: 

 Powiatowa   Biblioteka   Publiczna   w   Łowiczu,  Stary  Rynek  5/7, w  terminie do 29 kwietnia b.r.

Regulamin i karty dostępne również: www.tkt.art.pl

Laureaci eliminacji powiatowych pojadą bezpośrednio na eliminacje wojewódzkie (w tym roku nie ma eliminacji rejonowych w Skierniewicach)

 


wtorek, 5 kwietnia 2022

2 kwietnia- Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

     Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena. tegorocznym gospodarzem jest Kanada. Przesłanie dla dzieci napisał Richard Van Camp, pisarz Dogrib Tłı̨chǫ z narodu Dene z Fort Smith na Terytoriach Północno-Zachodnich w Kanadzie. Plakat zaprojektowała Julie Flett, autorka i ilustratorka Cree-Métis, której twórczość skupiona jest wokół życia i kultur rdzennych Kanadyjczyków.

Tłumaczenie przesłania: Katarzyna Ryrych.

Historie to skrzydła, które pomagają wznosić się każdego dnia

Czytanie to wolność. Czytanie to oddech.

Czytanie pozwala zobaczyć świat w nowy sposób i zaprasza do światów, których nigdy nie chcesz opuścić.

Czytanie pozwala twojej duszy śnić.

Mówią, że książki są przyjaciółmi na całe życie i zgadzam się z tym.

Twój idealny wszechświat rośnie tylko wtedy, gdy czytasz.

Historie to skrzydła, które pomagają wznosić się każdego dnia, więc znajdź książki, które przemawiają do twego ducha, do twego serca, do twego umysłu.

Historie to lekarstwa. Leczą. Pocieszają. Inspirują. Uczą.

Błogosław gawędziarzy, czytelników i słuchaczy.

Błogosław książki. Są lekarstwem na lepszy, jaśniejszy świat.

Mahsi cho. Dziękuję bardzo.

Richard Van Camp

 

 My świętowaliśmy z dziećmi z SP nr 2 w Łowiczu😊 Była to wyjątkowa grupa, którą tworzyli uczniowie polscy🇵🇱 i ukraińscy🇺🇦. Odczytany został honorowy list pisarza z Kanady- kraju, który jest gospodarzem tegorocznego święta. Były baśniowe zgadywanki i kalambury. Dzieci stworzyły też własne drzewo życzeń🌳, które zdobi naszą bibliotekę💙💛