środa, 16 maja 2018

UWAGA Czytelnicy! Przypominamy o zmianach godz. otwarcia biblioteki 17 i 18 maja 2018 r.


,,START w cyfrowy świat'' - zakończenie warsztatów komputerowych w Tygodniu Bibliotek 2018

15 maja w Powiatowej Bibliotece Publicznej odbyło się ostatnie spotkanie z przyspieszonego kursu komputerowego ,,START w cyfrowy świat''. Podczas 5 spotkań (8, 9, 11, 14 i 15.05), które zorganizowaliśmy w ramach Tygodnia Bibliotek,  Magdalena Barlak Latarnik Polski Cyfrowej przeszkoliła 6 osób z obsługi komputera i korzystania z Internetu. Okazało się, że na naukę nigdy nie jest za późno. Panie poznały podstawy pisania na klawiaturze, programy komputerowe oraz portale internetowe. Prowadząca  pokazała również wiele ciekawostek bardzo przydatnych w życiu, które mogą wyszukać w sieci. Kursantki na koniec otrzymały pamiątkowe dyplomy, potwierdzające ukończony kurs. Bardzo dziękujemy za miłe spotkania. Zapraszamy do korzystania z komputerów w naszej bibliotece. Z chęcią służymy pomocą.W godz. 9.00-17.00 od poniedziałku do piątku jest czynna czytelnia internetowa w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu. 

 
 
 
 

wtorek, 15 maja 2018

,,Korzystamy z komputerowych katalogów bibliotecznych’’ – ostatnia lekcja w Tygodniu Bibliotek 2018


Dnia 15 maja miała miejsca ostatnia w Tygodniu Bibliotek lekcja biblioteczna pn. ,,Korzystamy z komputerowych katalogów bibliotecznych’’. Tym razem Powiatową Bibliotekę Publiczną w Łowiczu odwiedziły dzieci z ZPO z Nieborowa z klas V z opiekunkami. Bibliotekarka oprowadziła uczniów po bibliotece opowiadając o charakterze działalności, księgozbiorze, wystawach, punkcie boocrossingowym . Dzieci nauczyły się samodzielnie wyszukiwać książki w katalogu elektronicznym jak i na półkach, odnajdując poszczególne działy w wypożyczalni.  Serdecznie dziękujemy za miłe spotkanie. Zapraszamy ponownie! 

 
 

''Szukamy skarbu w bibliotece'' – lekcja questingowa dla pierwszaków


14 maja naszą bibliotekę odwiedziły dzieci z klasy I ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łowiczu wraz z opiekunką. Z okazji Tygodnia Bibliotek wzięły udział w niecodziennej lekcji bibliotecznej – questingowej pt. ,,Szukamy skarbu w bibliotece’’. Zwiedzając bibliotekę tropem wierszowanych zagadek poukrywanych w różnych miejscach, poznawały jej wnętrza i poszczególne działy, co sprawiło im dużo radości. Bibliotekarka zapoznała dzieci z księgozbiorem Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łowiczu, korzystaniem z katalogu, procedurą zostania Czytelnikiem. Najmłodsi mogli również poczuć się przez chwilę bibliotekarzami. Dzięki strzałkom pierwszaki szybko odnalazły właściwą drogę prowadzącą do skarbu. Lekcja questingowa bardzo podobała się naszym małym gościom, odszukali skarb ukryty w regałach bibliotecznych – pudełko z kolorowymi zakładkami, które otrzymali w prezencie. Serdecznie dziękujemy za wspaniałą edukacyjną zabawę i zapraszamy najmłodszych do biblioteki z opiekunami.  

 
 
 


poniedziałek, 14 maja 2018

Relacja ze spotkania z historią ,,Z dziejów Zdun i okolic'' w Tygodniu Bibliotek 10 maja 2018 r.10 maja 2018 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu odbyło się spotkanie promujące najnowszą książkę prof. Dobiesława Jędrzejczyka „Drugie szkice z dziejów Zdun i okolic”. Książka stanowi swoistą podróż do „źródeł czasu” poprzez ukazanie dziejów Księstwa Łowickiego oraz wydarzenia historyczne, zarówno te odległe jak i bardziej współczesne, ważne dla nas i naszej lokalnej historii. Autor powraca tu do nadbzurzańskich pejzaży i nieistniejącego już liceum w Zdunach, pisze o czasach wojny, okupacji i wczesnych latach powojennych, przywołuje pamięć o wybitnych i zasłużonych postaciach dla regionu.
Spotkanie poprowadził prof. Jerzy Miziołek, historyk sztuki, wykładowca, dyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, autor przedmowy do „Szkiców”. Panowie jako absolwenci zduńskiego liceum pochodzący ze Zdun i okolic, wspominali szkołę i zapamiętane obrazy z dzieciństwa, mówili m.in. o cegielni w Zduńskiej Dąbrowie, spółdzielni „Zwycięstwo” w Jackowicach, pomniku poświęconemu poległym w 1920r., wizytach Marii Dąbrowskiej, bohaterach czasu wojny i tym co wyróżnia nas Księżaków.
To było wyjątkowe wydarzenie, pełne wzruszeń, spotkań po latach …
Serdecznie dziękujemy za niezwykłe spotkanie z historią, które odbyło się w naszej bibliotece.

 
 
 

UWAGA! Zmiana godzin otwarcia biblioteki w dniach 17-18 maja 2018 r.