piątek, 21 lutego 2014

Ludzie z pasjąPowiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu rozpoczęła cykl spotkań Ludzie z pasją. 21 lutego br., w Międzynarodowym Dniu Przewodnika Turystycznego, w murach  Biblioteki gościł pan Eligiusz Pietrucha - wieloletni działacz PTTK, założyciel Klubu Turystyki Kolarskiej "Szprycha", konferansjer, gawędziarz, popularyzator turystyki i  kultury łowickiej.  Zebranym na spotkaniu słuchaczom przybliżył historię powstania zawodu - od miejscowego informatora do wykwalifikowanego przewodnika. Pan Pietrucha, jak przystało na gawędziarza, zabrał obecnych         w niezwykłą podróż po dziejach polskiego przewodnictwa turystycznego.
Opowiedział również anegdoty związane ze swoją pracą i sławnymi ludźmi, których oprowadzał  (Bogusław Wołoszański, Anna Maria Jopek itp.). Jak mówił pan Pietrucha przewodnikiem może zostać każdy, kto ukończył 18 lat i przeszedł odpowiednie szkolenie, ale jak widać na jego przykładzie, przewodnik aby spełniał oczekiwania turystów, musi być człowiekiem z pasją.


Szkolenie dla bibliotekarzy powiatu łowickiego           Dnia 19 lutego 2014 r. w siedzibie Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łowiczu odbyło się szkolenie dla bibliotekarzy powiatu łowickiego. Podczas spotkania została podsumowana działalność bibliotek w 2013r., przedyskutowano  również bieżące problemy i komunikaty. Jednym z punków szkolenia było omówienie udziału bibliotek w  ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Z książką na walizkach”, w tym roku pod hasłem „W każdej legendzie historia się chowa”.