środa, 23 grudnia 2015

50. rocznica śmierci Marii Dąbrowskiej18 grudnia w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu odbyło się spotkanie z okazji przypadającej w tym roku 50. rocznicy śmierci wybitnej polskiej pisarki, Marii Dąbrowskiej.  Współorganizatorem uroczystości było Archiwum Państwowe  w Warszawie Oddział w Łowiczu.
Wykład  "Maria Dąbrowska w Zduńskiej Dąbrowie i w Łowiczu" wygłosił prof. dr hab. Dobiesław Jędrzejczyk, wykładowca, autor wielu publikacji i artykułów z zakresu myśli geograficznej, urbanistyki oraz historii regionu łowickiego.
Autorka "Nocy i dni" była na ziemi łowickiej kilkakrotnie. Jedna z wizyt miała miejsce  w dramatycznych okolicznościach roku 1944, gdy Niemcy wypędzili mieszkańców stolicy po wybuchu powstania warszawskiego. Czytane na spotkaniu fragmenty „Dzienników” Marii Dąbrowskiej, pokazały obraz ziemi łowickiej jako niezwykle gościnnego miejsca, gdzie życzliwi ludzie robili wszystko, aby "osłodzić" wygnańcom gorycz tułaczki. 

Spotkaniu towarzyszyła wystawa materiałów archiwalnych zatytułowana "Exodus ludności Warszawy na ziemię łowicką", o której opowiedział kierownik archiwum  Marek Wojtylak - historyk i regionalista, ukazując dramatyczny los wysiedleńców zmuszonych do opuszczenia swoich domów i uciekających przed okrucieństwami wojny.

Po spotkaniu odbył się przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego w reżyserii Tomasza Świątkowskiego o prof. Halinie Świderskiej-Konecznej w Restauracji ArtPiwnica.