poniedziałek, 7 września 2015

Narodowe Czytanie "Lalki" za nami   W niedzielne popołudnie, 6 września, w sali barokowej łowickiego Muzeum odbyło się IV Narodowe Czytanie, zorganizowane przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Łowiczu. W tym roku w całej Polsce czytaliśmy „Lalkę” Bolesława Prusa. Co prawda uroczystość miała mieć miejsce w Ogrodzie Saskim, przy Restauracji Polonia, ale z uwagi na niesprzyjającą pogodę, imprezę przeniesiono do Muzeum. Publiczność dopisała a czytający doskonale interpretowali fragmenty powieści, wśród nich m.in. Grzegorz Bogucki – Wicestarosta Łowicki, Krzysztof Górski – Przewodniczący Rady Powiatu Łowickiego, Joanna Jaros - Sekretarz Powiatu Łowickiego, Agnieszka Wojda - Wójt Gminy Kocierzew Południowy,  ks. Prałat Wiesław SkoniecznyKrzysztof Jan Kaliński – Burmistrz  Miasta Łowicza, Michał Trzoska - Przewodniczący Rady Miejskiej w Łowiczu. Oprócz przedstawicieli władz czytali z nami: dyrektorzy i kierownicy instytucji, prezesi i członkowie stowarzyszeń i organizacji, Łowiczanie Roku, przedsiębiorcy, przewodnicy, osoby znane z życia publicznego powiatu. 
   Czytanie Lalki przeplatały chwile z muzyką. Piosenki o miłości w wykonaniu  łowiczanek -Marty i Pauliny Gawrońskich – doskonale ilustrowały historię znajomości Izabeli i Stanisława. Na zakończenie, z inicjatywy Kamila Sobola, wszyscy czytający, pozowali do pamiątkowego selfie.           
   Każdy kto przyniósł ze sobą dzieła Prusa otrzymał okolicznościowy stempel. W muzealnym holu na zgromadzonych czekał również  słodki poczęstunek.