piątek, 11 maja 2018

„ Z książką na walizkach - A to historia!” - spotkanie autorskie z Pawłem Wakułą w ramach VI Łódzkich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami


Już po raz szósty Powiatowa Biblioteka Publiczna w Łowiczu wzięła udział w akcji czytelniczej  "Z książką na walizkach” w ramach VI Łódzkich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami organizowanej przez Wydawnictwo "Literatura" z Łodzi. Akcja mająca na celu popularyzację czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży w tym roku jest organizowana pod hasłem „A to historia!”.

Z tej okazji 10 maja br.  Powiatową Bibliotekę Publiczną w Łowiczu odwiedził wspaniały gość – Pan Paweł Wakuła – autor znanych i lubianych książek dla dzieci m.in. takich jak ,,Kajtek i Yetik’’ (nominowana do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego) , ,,O czym szumi las’’, ,,Na tropie sześcioptaka’’, ,,Mój tata jest olbrzymem’’ oraz wielu historycznych opowieści zebranych w kilku publikacjach jak np. ,,Piastowskie orły – 10 opowiadań  z czasów Piastów’’ oraz ,,Od morza do morza – 10 opowiadań z czasów Jagiellonów’’. Za swoją debiutancką publikację ,,Co w trawie piszczy’’ został wyróżniony w konkursie literackim im. Astrid Lindgren. Pan Paweł Wakuła jest również ilustratorem swoich książek i rysownikiem prasowym. Jego grafiki, rysunki i humoreski można podziwiać w wielu czasopismach m.in. w ,,Tygodniku Angora'' oraz dziecięcym ,,Tygodniku Angorka''.

 
 W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas V-VI ze Szkoły Podstawowej w Popowie oraz z Mastek – 70 dzieci. Spotkanie było formą ilustratorsko-literackiej opowiastki o bohaterach książek autora. Pan Paweł opowiedział dzieciom od kiedy ilustruje i pisze książki, skąd wzięli się bohaterowie jego opowiadań. Spotkanie było jednocześnie ciekawą lekcją historii. Pisarz przytaczając różne postacie historyczne, w humorystyczny sposób  rysował ich sylwetki tłumacząc jednocześnie skąd się wzięły ich przydomki. Dzieci z zaciekawieniem słuchały wszystkich opowiastek, a rysunki, które powstawały na ich oczach wywoływały uśmiechy na ich buziach. Przekonały się, że historię da się lubić!   Z pewnością zapamiętamy bohaterów takich jak Kajtek, Yetik, mysz szablozęba, niedźwiedź brutalny, sześcioptak, czy mysz laboratoryjna o imieniu Ogryzek i ciekawostki z życia królów Polski (m.in. Jagiełłę , który się często mył). 
 Podczas spotkania został rozstrzygnięty konkurs plastyczny ,,A to historia!’’, do którego 32 uczniów z klas V i VI ze Szkoły Podstawowej z Popowa zgłosiło swoje prace plastyczne, których tematem było wykonanie ilustracji do fragmentu książki pana Pawła Wakuły ,,Odzyskana niepodległość. 10 opowiadań z XX wieku’’. Autor wybrał 3 prace.
W nagrodę  Łukasz Sałuda, Patryk Leśniewski (za rysunek do opowiadania ,,Burza nad miastem. Wybuch II wojny światowej'' oraz Wiktoria Burzykowska (za ilustrację do tego samego opowiadania) otrzymali  dyplomy i książki ,,Dentysta w paszczy krokodyla’’ z autografem autora a zwycięska praca Łukasza – ilustracja do opowiadania pt.  ,,Pamiętnik małego Polaka. Opowieść o powstaniu Solidarności i upadku PRL’’  weźmie udział w II etapie konkursu, który odbędzie się w Wieruszowie 12 maja 2018 podczas finału akcji ,,Z książką na walizkach".

 
 Po spotkaniu uczestnicy mogli kupić książki autora oraz otrzymać pamiątkowy autograf z rysunkiem. Książki Pawła Wakuły znajdują się w zbiorach naszej biblioteki - zachęcamy wszystkich do ich wypożyczania. Serdecznie dziękujemy za przemiłe spotkanie.
 Paweł Wakuła w Powiatowej Bibliotece w Publicznej w Łowiczu